متاتگ چیست و چه تاثیری بر سئو دارد ؟

 متاتگ چیست و چه تاثیری بر سئو دارد ؟

یک متا تگ در واقع یک تکه کد توضیحی است که در کدهای صفحه سایت شما وجود دارد اما چیزی از آن در نمایش صفحه دیده نمی‌شود. متاتگ‌ها به کرولرهای موتورهای جستجو (search engine crawlers) کمک می‌کنند تا متوجه شوند موضوع سایت شما چیست و بتوانند صفحات را ایندکس کنند. که این مساله برای رتبه گرفتن سایت در نتایج جستجو برای کلمات کلیدی مناسب بسیار حائز اهمیت است .

 

از نظر سئو، متاتگ‌ها اهمیت زیادی دارند چرا که به موتورهای جستجو اجازه می‌دهند تا محتوای صفحه سایت را ساده‌تر دسته بندی کنند. انواع مختلفی از متاتگ‌ها وجود دارد که بایستی ویژگی‌های هرکدام را بدانید تا بتوانید در استراتژی خود از آن‌ها استفاده کنید.

 

هر چیزی که در صفحات مختلف وب سایت‌تان وجود دارد توسط کدهای HTML نوشته شده است. زمانی که شما وبگردی می کنید، فقط محتوای متنی تصویری برای شما نشان داده می شود. اما متا تگ هایی وجود دارند که بخشی از کدهای HTML هستند، که وظیفه شان شناسایی بهتر کدهای HTML به موتورهای جست‌ و جو است. این کدها به این منظور به کار می روند که محتوای صفحه شما، کلمات کلیدی و … را برای موتورهای جستجو تشریح کنند.


ساده‌تر بگوییم، متا تگ ها توضیحاتی هستند که برای موتورهای جستجو گوگل نوشته می شوند تا بتوانند صفحات مختلف سایت شما را بهتر ایندکس کنند. متا تگ ها فقط حاوی توضیحاتی برای موتورهای جستجو یا مرورگرها هستند و جزو محتوای اصلی صفحه شما محسوب نمی شوند. توجه داشته باشید که متا تگ ها از نگاه بازدیدکنندگان سایت مخفی هستند.

اگر بخواهید کدهای Meta Tag HTML ببینید، باید در فضای خالی صفحه مورد نظر، راست کلیک کرده روی گزینه مشاهده منبع صفحه یا (view page source) کلیک کنید. صفحه ای برای شما باز می شود که می توانید در آن تمام کدهای سایت را ببینید. برای اجرای متا تگ ها باید، به دانش برنامه نویسی تحت وب آشنا باشید، چون در صورت اشتباه وارد کردن این کدها خساراتی به سایتتان می زنید، که گاهی برگشت ناپذیر است.

 

اولین کاری که مدیر یک سایت لازم است انجام دهد، معرفی صفحات داخلی سایت به موتورهای جستجو، جهت نمایش در نتایج جست و جو است.

 

موتورهای جستجو اغلب سعی می کنند، نتایج حاصل از جستجو، دقیقا همان عبارات جملات مورد نظر کاربر باشند. بنابراین اگر متا تگ ها برای هر صفحه هوشمندانه و متناسب با موضوع آن صفحه تعریف شده باشند، شانس دیده شدن آن در نتایج بالاتر خواهد رفت. در نتیجه، متا تگ ها باعث افزایش دیده شدن در نتایج جست و جو و جذب ترافیک سایت می‌شوند. پس برای سایت شما بسیار مهم هستند. نکته بعدی این است که متا تگ ها اصولا ساختار صفحات سایت بیان می کنند اطلاعاتی در مورد کلمات کلیدی یا اهمیت لینک ها می دهند، در نتیجه متا تگ ها به ساده تر شدن کاربری سایت شما، برای جستجوگرها، کاربران و بازدیدکنندگان از سایت‌تان کمک می کنند.

 

زمانی یک محتوا می تواند برای کاربر جذاب باشد که از لحاظ خود محتوا، خوانایی متن، ارتباط آن با صفحات دیگر سایت، متناسب بودن آن با هر صفحه نمایش یا همان ریسپانسیو بودن بهینه شده باشد. متا تگ ها در واقع کمک می کنند این موارد اجرا شوند.

 

متا تگ های مهم از دیدگاه سئو

 • تگ Title
 • تگ Robots
 • تگ Description
 • تگ های Heading
 • تگ link
 • تگ alt
 • اتگ keywords

 

 

چگونه متاتگ بنویسیم؟

برای استفاده از متا تگ های مهم لازم نیست حتما برنامه نویس باشید. امروزه CMS هایی مثل وردپرس، ابزارهایی در قسمت ویرایشگر متن قرار داده اند تا شما بتوانید محتوای ارزشمندی تولید کنید. همچنین این ابزارها به شما کمک می کنند در جهت بهینه سازی محتوای تولیدی نیز اقداماتی انجام دهید.

 

 • بدانید که همه متاتگ‌ها را نیازی نیست شما بنویسید. بعضی از آنها فقط کد هستند.
 • یک فایل مرجع از کدهای موردنیاز خود بسازید تا در مواقع نیاز از آنها کپی کنید.
 • اگر نمی‌خواهید صفحه‌ای در نتایج جستجو دیده شود، از تگ نو-ایندکس استفاده کنید.
 • اگر نمی‌خواهید گوگل لینک‌های یک صفحه خاص را دنبال کند، از تگ نو-فالو استفاده کنید.
 • اگر صفحه‌ای محتوای یکسان با صفحه دیگر دارد، تگ کنونیکال را در بخش header کدهای HTML صفحه قرار دهید.
 • یک عنوان جذاب و کوتاه برای تگ تایتل بسازید که خوانندگان را ترغیب به کلیک کردن کند.
 • توضیحات متا را به گونه‌ای بنویسید که جذاب و پرکشش باشد.
 • به تمام تصاویر موجود در صفحه تگ ALT یا متن جایگزین اضافه کنید که توضیحی مناسب همراه با کلمات کلیدی داشته باشد.

 

 

نکته آخر

مدیران سایت ها بسیار دوست دارند در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو گوگل حضور داشته باشند. آنها با روش های اصولی به کمک سئو، تولید محتوای ارزشمند و بهینه سازی، به رقابت با سایر رقبا می پردازند. ولی گروهی هم هستند که از روش هایی مثل تبلیغات خرید لینک (Backlinks) از وب سایت‌های معتبر سعی در شناختن سایت‌شان دارند.
ما در این بخش به بررسی متا تگ‌ها و تاثیر آنها بر بالا رفتن رتبه یک سایت پرداختیم. بطور خلاصه متا تگ ها توضیحاتی در خصوص کلمات کلیدی، محتوای سایت، نحوه نمایش و… را در اختیار ربات های جستجوگر گذاشته و به ایندکس شدن سریعتر کمک می‌کنند. همینطور به کمک متا تگ ها کاربران خیلی راحت تر می توانند تصمیم بگیرند وارد یک سایت بشوند یا خیر.